Děsivé hlubiny internetu - Recenze a kritika


Děsivé hlubiny internetu - Recenze a kritika




Recenze a kritika je velkým tématem jak pro tištěnou publikaci, tak pro internet. Vzhledem k tomu, že tato série článků, jak už sám název napovídá, je o druhé variantě, zajímají mě právě různé reakce čtenářů na články a povídky, a to právě na několika webech pro začínající pisálky.

Většina webu pro pseudo-pisálky umožňuje jejím čtenářům bezprostředně reagovat na dané dílo bez žádné prodlevy, kontroly redakce, dopisů, které musejí projít "cenzurou"… a stejně tak jednoduše může někdo na internetu napsat i článek, který onen čtenář komentuje. To na jednu stranu urychluje celý proces. Lidé se tak mohou snadno a rychle dostat k obsahu, ke kterému by se normálně nedostali (a teď nemám na mysli nic nezákonného, jen tvorbu začínajících autorů, o které žádná tištěná média nemají zájem, protože se domnívají, že by nebyla dostatečně populární a oni by na něčem takovém prodělaly, nebo tvorbu, kterou z podstaty věci nejde, nebo autor nechce zpeněžit). Též to ovšem jistým způsobem zvyšuje procento ohlasu na dané dílo. Jak vidno, lidé jsou přeci jen lenivá stvoření, a když pro svoji reakci musejí udělat více než naťukat pár písmenek na klávesnici, tak to ledaskoho může odradit, nota bene když nevědí, jestli se jejich zpráva k tomu, ke komu je určena (autor, nebo ostatní čtenáři), vůbec dostane. Rychlost publikace na internetu však nemá jen výhody, ale také mnoho úskalí.

S jednoduchostí publikace a žádnou další kontrolou redakce a korekturami, se dostávají na svět články, které mají v sobě řadu gramatických a pravopisných chyb. Jistě i v tištěných periodikách se najdou chyby, ale čím více lidí čte článek, tím více "chib" se povede odbourat. Myslet si, že když jste měli ve škole samé jedničky ze slohů, studujete bohemistiku a jste správný gramatický nacista, tak že kontrolu nepotřebujete a vše zvládnete sami, je hloupé. Každý trošku trpí autorskou slepotou, někteří více, někteří méně. (Já určitě více.) Je tedy jasné, že články na internetu, pakliže nepatří k nějakým třeba online zprávám, ale publikuje je jednotlivec, logicky nemají, nebo je těžké, aby měly v tomto stejnou kvalitu. Uživatel dané webové stránky "autor" také může vydat téměř cokoliv. Což se nám na jednu stranu líbí. Jak už jsem napsala nahoře, jsme do jisté míry rádi, že naše díla, které mají tak trochu avantgardní charakter, je možné někde si přečíst, na druhou stranu je také možno publikovat mezi povídkami i: "Aoj, lidy, jak se matte?" Co to dělá v povídkách?! A jak je to napsané?!

Jednoduchost reakce tedy může čtenáře motivovat, aby přeci jen pár těch písmenek naťukal, i když obvykle nemá zas takovou potřebu se k dílu vyjádřit, avšak rovněž to také přináší čtenáře (jestli se jim tak dá říkat), kteří reagují jen, aby viděli, co to s autorem udělá. Lidi, kteří daný článek si ani nepřečtou, jen se s někým chtějí pohádat. Jinak také známé jako "hate komentáře"… ale to už viz následující komentáře, které jsem napsala v rámci FB skupiny "Wattpad stories CZ/SK."

Tato skupina se týká především tedy webu pro začínající spisovatele wattpad.com, ale situace je více méně dost podobná i na jiných webech. Diskuze o tom, jak by se mělo komentovat, psát recenze a "dělat" alespoň amatérská kritika se stále vrací téměř až v pravidelných intervalech a dalo by se říct, že jsou tu dvě hlavní tendence. Hlasy volající pro tvrdou kritiku, která by osvobodila tyto weby od hodně nekvalitní tvorby, a tendence mírnější, která zdůrazňuje slušnost a vzájemný respekt, ke které se přikláním já.


Komentář 1.


Já osobě jsem zažila za dobu, co píši a sleduji různé weby pro pisálky, tak snad všechny druhy ohlasů na různá díla.

Stalo se mi, že jsem dostala hate, který mě snad jen měl rozčílit, konstruktivní kritiku, i kritiku, která se jen snažila o to, aby byla konstruktivní, ale "chyby" mi opravila na jen "chibi", a já pak strávila nejméně půl dne hledáním ve slovnících, pravidlech českého pravopisu a diskuzí, o tom, co je tedy správně, s někým, o kom vím, že je erudovanější v tomhle než já. I se mi stalo, že jsem byla v pozici čtenáře, který komentoval a byl za svůj komentář od autorky seřván, jak si dovoluji ji kritizovat. To je nepříjemné zvláště, když se skutečně tomu danému člověku snažíte pomoci a dáte si na komentáři záležet.

Já když píši komentář tak se vždy snažím ho napsat tak, aby postihl věci, které je třeba zlepšit, ale též abych neurazila autora. Snažím se nikoho nezadupat kvůli jeho chybám do země. Přeci jen je smutné, když autor přestane psát jen kvůli negativní ostré kritice. Každý někde začíná a může se z těch špatných děl "vypsat", když ovšem ho hned zadusíte, nikdy nedostane příležitost.

Pochopitelně je špatné jen psát: "dobrý", "super", "další díl". Z tohohle se autor skutečně moc nedozví a nikam ho to neposune. Konstruktivní kritika by měla jak chválit, tak i vypíchnout ty negativní věci… A být hlavně konkrétní. Když chválíme tak, co konkrétně se nám na tom líbilo, a naopak co bychom konkrétně změnili. (Jistě i z pochvaly, z úspěchu se člověk učí a na to se dost zapomíná.)

V poslední době jsem si všimla, že je též móda takzvaných "upřímných komentářů", které se právě snaží o nějakou konstruktivní kritiku, ne však vždy se to povede, a troufám si dokonce napsat, že některé jsou jen skryté hate komentáře a jen plánovitě se snaží autora a dílo srazit dolů. Pro to aby kritika byla konstruktivní, nestačí jen napsat: "Je to sračka!" a za to: "hej, tohle není hate komentář, myslím to upřímně." To, že napíšete, že to není hate komentář, z toho ne-hate komentář neuděláte. A obecně si nemyslím, že by bylo vůbec správné u jakéhokoliv dílka, ač se jedná o naprostý brak, napsat, že je to sračka.

Autor jde se svou kůží takříkajíc na trh. Vždy do svého dílka dává čas, svoji námahu, mnohdy i srdce a vzhledem k tomu, že jsme na internetu, nikdo z nás za svoji práci nedostane zaplaceno, děláme to ze své dobré vůle, o svém volném čase a protože nás to baví. (Proto je možná pro některé obtížné udržet si onen odstup a nevylítnout jak čertík z krabičky, když se jim za to celé dostane jen tvrdé nekompromisní kritiky.) Je třeba chápat a vnímat to, že autoři na Wattpadu teprve začínají, popřípadě jsou jen nadšení amatéři. Pochopitelně, že jejich momentální dílka nebudou za pár let brány za stěžejní pro světovou literaturu a dokonce i se většina z nich nemůžeme srovnávat s těmi tištěnými (a to nejen pravopisem, kde v nakladatelství je korektorka, kdežto internetoví pisálci mají jen své oči, nebo před-čtenáře, který je amatér v hledání hrubek, tak jako autor). Psaní, je druh umění, též však řemeslo… a to řemeslo se musí cvičit, ovládnout a o tomhle Wattpad a jiné takové stránky pro pisálky jsou. Čtenáři si volně můžou číst věci, které by se jim jinak do ruky nedostaly, mohou sledovat pomalý vývoj a zlepšování autorů, plus s nimi mohou komunikovat a autoři zase mají prostor, kde se zlepšovat, kde mohou zveřejňovat to, co by normálně šlo jen do šuplíku, a zkoumat jak na jejich tvorbu reaguje publikum. Vždyť to je přeci pěkné, že máme takový prostor, takové možnosti.

Tím nechci nijak obhajovat lidi, kteří vás za vaší tvoru, nebo kritiku tvorby pošlou do oněch míst. Ba naopak, chvěla bych vyzvat k nějaké vzájemné úctě, slušnosti, a vděku za možnosti, které máme.



Komentář 2.


Je něco trošku jiného recenze, která probíhá jako zpětná vazba čtenáře autorovi do soukromých správ, něco jiného je komentář k povídce, nebo tady na FB, popřípadě recenze, která je publikovaná jako nové dílko na Wattpadu odděleně od původní povídky, na kterou reaguje. Často tady narážím na fakt, že na tento rozdíl se hodně zapomíná. Lidé na Wattpadu hodně píší recenze vydávané mimo jako nové své dílko, ale píší to, jako by byl primární čtenář právě autor povídky, nebo jako by to byl jen komentář pod povídkou. Jak se to ale liší?

Pokud je recenze vydaná samostatně, není určena pouze autorovi, ale může si získat i větší publikum (lidé, kteří mají zájem si něco přečíst, ale zatím neví co, hledají kvalitní povídku). Má tedy recenze zpětný dopad na autora a čtení jeho povídky, a pakliže je špatně neodborně napsána, neobsahuje konstruktivní kritiku a její čtenáři nejsou schopni tento fakt odhalit, pak je pochopitelné, že autor moc nadšen není a částečnou vinu za jeho neúspěch nese sám kritik. Je ovšem důležité si také uvědomit, že psát recenzi není žádný med ani nijak jednoduché. I když se používají odborné termíny, poučky knih a vnímá se celý kontext díla, vždy je také v této disciplíně jistá dávka subjektivnosti, vždy to tak trochu odborná dojmologie.

Komentář pod povídkou je jiný v tom ohledu, že nemusí být tolik odborný, může být více subjektivní a i po formální stránce si člověk třeba může dovolit spoustu odmlk a emotikony, je to jen názor jednoho čtenáře... tím pádem ovšem ztrácí takovou váhu jakou by měla odborná recenze publikovaná zvlášť. Také je zajímavým faktorem, že je až pod samotnou povídkou, takže si ho většinou přečte autor a pak jiní čtenáři, kteří ovšem již povídku četli, takže si lépe udělají názor sami na dílo autora a komentář pod ním. Tento faktor ovšem odpadá, pakliže někdo komentuje povídku tady na FB. Zde link na dílko autora a komentář k ní leží vedle sebe a dostávají se k tomuto potenciální čtenáři, které komentáře můžou ovlivnit v rozhodnutí, jestli si povídku přečtou, nebo ne.

Pokud je ovšem recenze posílá pouze do soukromých zpráv, pak se jedná jen o komunikaci mezi kritikem a autorem, faktor ostatních čtenářů tedy odpadá a primárním čtenářem recenze je jen autor. Jde tedy hlavně o to, aby se autor ve své tvorbě zlepšil, nikoli o upozornění ostatních na dobré, či špatné kousky na Wattpadu. Je to soukromá odezva na dílko, o které se nemusí nikdo dozvědět, znamená to tedy, že autor neutrží žádnou "škodu", pakliže recenze nebude recenze, ale jen dobře vypadající blábol (no, žádnou, bude smutný, že recenzent nepojal jeho povídku, bude možná váhat nad tím, jestli kritik má pravdu nebo ne, ale dopad na povídku to mít nemusí, pakliže na základě této špatné recenze nezpanikaří, něco špatně neopraví, nebo nesmaže celé dílko...)

Teď mi samozřejmě někdo může napsat, že pakliže recenzent nechápe povídku, nebo jí zkritizuje, pak je skutečně asi na té povídce něco špatně... Ale nééé, nemusí. Ne všechny povídky a příběhy může chápat a stejně docenit člověk ač je v jakém věku a situaci. Některé povídky cílí přímo na určitou skupinu lidí a pro ni je to napsáno. Každý jsme jistým způsobem odlišný, kráčíme po různých životních cestách a jinak vnímáme okolí, někdy máme cestu a vnímání podobné, někdy se i střetneme... a někdy je to zcela odlišné.

A pakliže také se nejedná o recenzi, ale jak jsem to nazvala blábol, nekvalitní... kdo ví, co za tím je. I v samotné odborné historii recenzí, tu byly případy, kdy nějaký kritik umělci nadržoval, nebo naopak ho shazoval jen kvůli osobním antipatiím, nebo si prostě na něm chtěl honit triko. Jak již jsem napsala, udělat dobrou konstruktivní kritiku, recenzi není vůbec jednoduché a je důležité si uvědomit, že valná většina z nás jsme jen zanícení amatéři, jak ti, co píší povídky, tak i ti, kteří je hodnotí. Takže někdy i s veškerou dobrou vůlí, svědomitostí a pečlivostí, to zrovna nemusí úplně dobře dopadnout.








Komentáře

  1. Tak móda móda "upřímných komentářů" mě zvráceně pobavila. :P

    Ze tvých praktických rad mi přišel nejpodstatnější požadavek na konkrétnost. Domnívám se, žen právě konkrétnost je klíčová, aby si z kritiky autor měl vůbec možnost něco odnést. Když teda bude chtít... Aby nešlo jen o čtenářovu potřebu ventilovat své negativní pocity...

    Typicky se lehce napravuje, když někdo autora fanfikce upozornění, v tomhle slově patří Z a ne S, ale mizerně se reaguje na vyjádření, tvá charakteristika Johna X mi nesedí. Jakkoli takovému pocitu jako čtenář rozumím a jakkoli je ten pocit legitimní, tak si myslím, že si jen namlouváme, že podobným komentářem nějak sloužíme autorovi.

    Nevím, jestli se mi to jen nezdá, že je tvůj text hodně zaměřený na praktiky na Wattpadu. Nerozumím tomu prostředí tak dobře, abych to mohla dogmaticky tvrdit. :) Nu, každopádně, jak jsi psala o recenzích a komentářích, tak za "normálních okolností" považuji za samozřejmé, že stěžejní rozdíl mezi těmito dvěma (nazvěme to) literárními útvary, je fakt, že komentář směřuje k autorovi díla, zatímco recenze směřuje k potenciálním dalším čtenářům daného díla. Cílové publikum těch textů je přirozeně jiné.

    Mimojiné, obcházení autora recenzí v rámci fanfiction komunity považuji za trochu diskutabilní fakt, protože... no prostě všechno to, co jsi psala o amatérské tvorbě platí. A on si to stejně nakonec přečte aneb "kdo se nikdy negoogloval, googluje se do dnes". Jsem přesvědčená, že právě jako náhrada za "problematické" recenze se namísto toho ve fanfiction komunitě vyvinuly jako alternativní druh služby čtenářům doporučovací seznamy. Ty se obejdou bez negativních dopadů jako recenze. Nicméně v profesionální umělecké branži se má za to, že tvůrce musí snést i poměrně bezskrupulózní "kritiky". Vlastně podezřívám Wattpad, že pro takové tvrdé kritiky vytváří (tím myslím ve srovnání s AO3) prostředí právě proto, že Wattpad vznikl jako "cvičírna" psaní pro autory aspirující stát se jednou profesionály, zatímco AO3 je pro fanfikce a proto už z definice pro nekomerční amatérské tvorbu.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji za přečtení, komentář a omlouvám se, že odpovídám až teď. (Nevyskočilo na mě upozornění.)

      Je to napsané hlavně pro Wattpad, protože celá tato série "Děsivé hlubiny internetu" vznikla jako takové mé uložené odpovědi na dotazy ve facebookové skupině "Wattpad stories CZ/SK". Hodně toho, co jsem napsala se týká i ostatních literárních webů, se kterými mám zkušenost. Nicméně je to hlavně pohled na to, co se děje na pisálkovských webech, k profesionální kritice se to tolik nevztahuje.


      Ano, rozhodně s tebou souhlasím, že autor na webech jako je Wattpad, Pište-povídku, či Písmák musí umět lépe přijmout tvrdší kritiku, než na stránkách určených primárně pro fanfiction jako Ao3 a Fanfiction.net. Což je dáno právě tím, že u čtenářů FF je spíše kultura toho, nechat méně kvalitní díla být, nečíst ani nekomentovat, prostě když se něco nelíbí, jít od toho o dum dál. Užít si psaní a čtení primárně pro ně samotné. Zatímco u webů více zaměřených na originální tvorbu je větší tendence to vnímat tak, že se autoři pak chtějí od internetu posunout k tištěným publikacím, a tak je i záhodno je na nějaké ty vady na kráse jejich děl upozornit - protože jim to pak může pomoci v jejich cíli stát se profesionálními autory. Vnímáno tedy jako více "cvičírna". Toto smyšlení sice není tak úplně správné, protože určitě ne všichni autoři originálních děl píší na internet jako tréning pro svoji budoucí tvorbu/kariéru a ne pro psané samo o sobě, stejně jako ne všichni autoři fanfiction píší jen FF bez ambic na něco dalšího, ale tento fakt tak nějak nemění zaběhnuté předpoklady a kulturu na těch webech. Zároveň asi ještě zmíním, že Wattpad je třeba oproti dřívějším Piště-povídky (dřívějším, dnes je PP ve své podstaty skoro mrtvý web), daleko mírnější, milejší a možná i více amatérštější prostředí.


      "Kdo se nikdy negoogloval, googluje se do dnes" - Ano, pravda. Obcházet autora na internetu je tak trochu hloupé. Skoro vždy si je vědom, když je o něm nějaká zmínka. Proč jsem však psala kdo je cílovou jaké recenze a o kritice vzniklé bez souhlasu autora? Je jak jsem se zmínila, rozdíl mezi tím, kde je recenze publikovaná a na koho je směrovaná. Také je však rozdíl v tom z jakého podnětu vznikla. A) jestli přímo o ni autor zažádal, B) jestli o ni nezažádal, ale i tak její vznik dopředu povolil, C) jestli se o ni dozvěděl až po jejím vzniku a publikaci. Tady je asi dobré pro kontext zmínit to, že na Wattpadu kolem recenzí vznikají dva negativní proti sobě jdoucí předpoklady. Autoři, kteří recenze vnímají jako svoji reklamu a předpokládají, že když ji někomu zadají, vychválí jejich dílo do nebes - a pak jsou naštvaní a vzteklý, když si kritik zachová objektivitu. Kritici, jenž takových autorů asi mají plné zuby a po vzoru profesionálů dělají nevyžádané recenze a o svém počinu informují autora, až po publikaci dané kritiky, pokud vůbec - což může fungovat v té profesionální sféře, kde by kritik měl mít patřičné vzdělání jenž jim dává správné nástroje dílo zhodnotit, autoritu a ví, že má za to, co sepíší jistou zodpovědnost, ale v amatérském prostředí, kde kritik může být větším amatérem než autor, kterého hodnotí, není ta kombinace bez souhlasu ideální, zvláště pokud se jedná o kritiku vydanou samostatně.

      Je pravdou, že se na celou věc dívám hodně z pozice autora, nikoli kritika... a to i navzdory tomu, že jsem v obou těch pozicích již byla. Přiznám se, že vědomí jak moc subjektivní je hodnotit umění a jak hodně autory může poškodit špatně udělaná recenze (a teď tím špatně, nemyslím hodně negativní, ale chybně provedená) mi jako kritikovi často vyráží propisku/klávesnici z ruky. Možná jsem moc mírná a mám pro začínající pisálky až příliš veliké pochopení na úkor tvrdším kritikům a říkáním věcí na "planá ústa", ale zatím jsem se vlastně nesetkala s tím, že by ty "upřímné tvrdé komentáře/recenze" někomu skutečně pomohly... A to vlastně platí i pro ostatní čtenáře, kteří si na základě nich čistě teoreticky mohou lépe vybrat, co budou číst.

      Vymazat
  2. Ech a jsem belldandy, ale jsem tu nová a neumím se "podepsat". Pardon. :)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat